فیلم سینمایی سقوط بزرگ با دوبله فارسی

فیلم سینمایی سقوط بزرگ با دوبله فارسی
فیلم سینمایی سقوط بزرگ با دوبله فارسی
نام فیلم :The Big Short یا سقوط بزرگ
کارگردان :Adam McKa
تاریخ اکران:2015
بازیگران :Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt
زمان فیلم :130 دقیقه (دو ساعت و ده دقیقه)
هزینه تولید:28 میلیون دلار
فروش گیشه:133 میلیون دلار
دانلود فیلم با حجم 1.2 گیگابایتلینک دانلود
● در صحنه هایی از فیلم مجبور به سانسور شدیم البته بدون حذف زمان اصلی فیلم و از این بابت از همه شما عذر خواهی میکنیم.

سقوط بزرگ یا فروش بزرگ (انگلیسی: The Big Short) یک فیلم آمریکایی در سبک زندگینامه‌ای و کمدی-درام به کارگردانی و نویسندگی آدام مک‌کی است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. این فیلم بر اساس کتابی به همین نام نوشتهٔ مایکل لوئیس روزنامه‌نگار آمریکایی، دربارهٔ بحران مالی ۲۰۰۸ است که بالا رفتن نرخ بازار مسکن، حباب اقتصادی را به ارمغان آورد.

موضوع این فیلم، درباره گروهی از فعالان بخش اقتصادی است که پیش از به وقوع پیوستن بحران اقتصادی در سالهای 2007 – 2008 سقوط بازار مسکن را پیش بینی کرده بودند و تصمیم گرفتند تا بر روی سقوط ارزش سهام شرکت های مرتبط سرمایه گذاری میلیاردی انجام داده و سپس نظاره گر نابودی آنان شدند تا از این طریق سودهای کلان میلیاردی نصیبشان شود.

این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار در چهار رشته از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد که در نهایت موفق شد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی را به دست آورد. بازگیران مشهوری همچون برد پیت (در نقش بن ریکرت) ، کریستین بیل (در نقش مایکل بوری) ، رایان گاسلینگ (در نقش جارد وانت) و استیو کارل (در نقش مارک بائوم) در آن ایفای نقش کرده اند.

نقش اصلی فیلم مارک بائوم با بازی استیو کارل است. او مردی خانواده دوست است که چندماهی است به دلیل خودکشی برادرش خود را گناه کار می داند و از کل سیستم اقتصادی ناامید شده است و آن را عامل اصلی مرگ برادرش می داند. او در واقع نماینده وجدان بیدار آمریکایی است که به صراحت از سقوط کل سیستم سرمایه داری آمریکا صحبت می کند!

جارد ونت با بازی رایان گاسلینگ راوی اصلی داستان فیلم است و در واقع در نقش «مایکل لویس» (نویسنده کتاب The Big short که فیلم بر اساس آن ساخته شده  است) ظاهر می شود. او دانای کل داستان است و با صحبت کردن مستقیم با تماشاگر فیلم، نقش مهمی در شکستن فضای دراماتیک فیلم و فاصله گذاری مخاطب با آن را ایفا می کند.

مایکل بریبا بازی کریستین بیل نابغه گوشه گیری است که ساعت ها و روزها از اتاقش بیرون نمی آید. او در حالیکه دائم به موسیقی راک گوش می دهد با بررسی وضعیت بازار سرمایه،  شرکت سرمایه گذاری کوچک اش را اداره می کند. او در یکی از همین جستجوها کشف می کند که سودِ بهره ی وام های مسکن در حال افزایش است و در عین حال بازپرداخت وام ها توسط مردم به تعویق افتاده است. بر همین اساس هم بحران سقوط بازار مسکن امریکا در چند سال آینده را پیش بینی کرده و تصمیمی متهورانه می گیرد. او به سراغ بانک ها رفته و فروش استقراضی اوراقِ قرضه وام های مسکن را با رقم های بالای چندصدمیلیون دلاری می خرد!

سقوط بزرگ فیلمنامه قدرتمندی دارد که جزئیات پیچیده مربوط به معاملات فعالان بورس و مسکن را در برگرفته و به دقت آنچه را که مخاطب نیاز دارد درباره این صنعت بداند در اختیارش قرار داده است. اما ویژگی ممتاز فیلمنامه اینجاست که برای به تصویر کشیدن این جزئیات، متوسل به ارائه انواع و اقسام ارقام و پیچیدگی ها نمی شود و با زبانی ساده و طنز، تمامی مفاهیم را بصورت ساده و قابل درک برای مخاطب عام،بیان می نماید.

سقوط بزرگ در میان اغلب آثاری که درباره جزئیات معاملات بورس و مسکن ساخته شده، پیچیده ترین و در عین حال روان ترین فیلمنامه را دارد که می تواند تمام مخاطبین ( اعم از حرفه ای و عام ) را جذب نماید. این فیلم واقعا ارزش دیدن را دارد و به سطح اگاهی شما و حتی شم اقتصادی شما کمک می کند.

توجه! این فیلم با دوبله فارسی ارائه شده که البته بخش های کوتاهی از آن بصورت زیر نویس فارسی می باشد.

توضیح اجمالی درباره بحران مالی سال 2008

بحران مالی که در سال 2007 آغاز شد، ضررهای هنگفتی به اقتصاد جهان وارد آورد و حتی باعث تغییرات بسیاری در نظام بانکی در سرتاسر جهان شد. نخستین زمزمه های بحران اقتصادی با بحران مسکن در آمریکا آغاز شد. در جریان این بحران، بانک ها وام های مسکن بلند مدتی به مشتریان خود ارائه می کردند که منجر به افزایش شدید قیمت مسکن در حدود 124 درصد شد. این افزایش قیمت شدید، سبب شد تا مشتریان از فرصت بدست آمده استفاده کرده و منزل خود را به عنوان وثیقه در اختیار بانک ها قرار دهند تا بتوانند وام های بیشتری با بهره پائین دریافت کنند. اما این اتفاق سبب شد تا خانه های بسیاری در ابالات متحده ساخته شود که بیش از تقاضای بازار بود و در نهایت منجر به کاهش شدید قیمت مسکن گردید. همین مسئله سبب شد تا تا هم وام گیرندگان نسبت به بازپرداخت وام های سنگینی که دریافت کرده بودند دچار مشکل شوند و هم بانک ها نتوانند خانه هایی که به عنوان وثیقه در اختیارشان قرار داده شده بود را به فروش برسانند چراکه در اغلب موارد، قیمت مسکن ها حتی از وام پرداخت شده نیز ارزش کمتری پیدا کرده بود! بحران مالی مسکن در آمریکا سبب شد تا در سال 2008 اعلام شود حدود 4 میلیون منزل به فروش نرفته که از میان آنها تقریبا 2.9 میلیون منزل خالی مانده اند! این روند باعث شد تا بسیاری از بانک های ایالات متحده از جمله « لمن برادرز » و « مریل لینچ » اعلام ورشکستگی نمایند و بحران مالی را به دیگر نقاط دنیا نیز سوق پیدا کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.